سانروف، حتما ادامه رو ببینین......... 

بعضی از خودروسازی ها سانروف رو به نام مانروف معرفی می کنن که فرق چندانی بان سانروف نداره. سانروف ها ممکنه دستی یا الکتریکی کار کنه درحالیکه غالبا سانروف ها الکترونیکی باز و بسته می شن.انواع سانروف:

pop-up: ساده ترین نوع سانروف های دستی هستن و با فشار دادن اهرم ، مطابق شکل دریچه ای باز می شه که هوای تازه رو وارد کابین می کنه.

برای اینکه نور هم وارد کابین بشه باید سانروف رو کاملا باز کنید و بزارید تو صندوق عقب. به اصطلاح removable هستن.

spoiler: یا کشویی که همون طور که از اسمش مشخصه بصورت کشویی باز و بسته می شه. ویژگی های مثبت این نوع سانروف ها باز و بسته شدن سریع و راحت و نور یکنواخت هستش. اغلب سانروف های کشویی برقی هستند و مناسب اتومبیل هایی هستند که سقف های نسبتا کوچکی دارند.

inbuilt: سانروف هایی که پانلشون وارد سقف اتومبیل می شه. inbulit ها از فضای درون اتاق کم می کنن چون نیاز به سقف کلفتری دارن. در قدیم این نوع سانروف ها فلزی بودن و همرنگ بدنه رنگ می شدن ولی امروزه از صفحات شیشه ای ساخته می شن.

folding: اگه ژیان سوار شده باشید حتما با این نوع سانروف ها آشنایی خواهید داشت. یه سقف پارچه ای دارن که با باز کردنش می تونید از هوای بیرون استفاده کنید.

Top-mount: این هم جزو سانروف های خیلی قدیمی محسوب می شه که بصورت کشویی و دستی باز و بسته می شدن و یه جورایی بابابزرگ کشویی های امروزیه.

Panoramic: این مدل از سانروف ها جدیدا اختراع شده که از دوتا پانل شیشه ای بزرگ تشکیل می شه که سرنشینان جلو و عقب رو جداگونه ساپورت می کنه.

Removable roof panels: که با نام های T-tops یا targa roofs هم شناخته می شن. در این نوع سانروف ها سقف کلا کنده می شه و یه جورایی ماشین کانورتیبل می شه. مثال معروفش هم می تونه همین بوگاتی ویرون grand sport باشه که بخاطر سقف خیلی کوچیکش امکان نصب هیچ کدوم از موارد بالا رو نداشته.

منابع: ویکی پدیاسانروفسانروف